Najnowsze

  • 2 maja 2024
  • wyświetleń: 238

Dietetycy z YouTuba - kto doradza Polakom?

Materiał partnera:

Setki tysięcy subskrybentów i miliony wyświetleń filmików pokazują, że czołowe kanały poświęcone dietetyce mają potężne zasięgi i wpływ na wiele osób. Warto więc przyjrzeć się sylwetkom popularnych dietetyków z YouTuba. Którym z nich można ufać? Na jakie treści w social mediach uważać? I gdzie można znaleźć również wartościowe treści?

Dietetycy z YouTuba - kto doradza Polakom?


Dzisiejsi youtuberzy to nie tylko twórcy kontentu, ale także w wielu wypadkach przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy lub sami tworzą suplementy, czego przykładem są na przykład produkty https://wybieramykolagen.pl/skoczylas/kolagen-z-dorsza.

Znani dietetycy z YouTuba



Wielu z nas, zamiast włączać telewizor, sięga po telefon i wchodzi na YouTuba. To tam znajdujemy interesujące materiały na wszelakie tematy, a do tego od wielu różnych twórców. W końcu, kto nie subskrybuje dziesiątków kanałów, które codziennie dostarczają nowych treści? A jak jest z dietetykami na YouTubie? Przyjrzyjmy się niektórych sylwetkom!

  • Dr Marek Skoczylas - absolwent Akademii Medycznej w Lublinie na wydziale stomatologii, który od lat poszerza swoją wiedzę na temat medycyny i dzieli się nią na swoim kanale na YouTubie i w innych popularnych social mediach.


Opowiada zarówno o kwestiach dietetycznych, jak i medycznych (np. zalecane badania okresowe). Pod koniec kwietnia 2024 roku jego kanał ma 883 tys. subskrybentów, 926 filmów i aż 222 051 756 wyświetleń https://wybieramykolagen.pl/marek-skoczylas!

  • Dr Bartek Kulczyński - dietetyk, doktor technologii żywności i żywienia, który od 2018 prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym. Napisał 76 publikacji naukowych, a także 300 artykułów popularnonaukowych o dietetyce. Był redaktorem naczelnym pisma naukowego "Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii".


Na swoim kanale porusza tematy związane ze zdrową dietą i trybem życia, które są poparte badaniami naukowymi. Przygotowuje newsletter, który nazywa się Poranny Dziennik Zdrowia. Na dzień 30.04.2024 roku jego kanał ma 889 tys. subskrybentów, 470 filmów i 164 608 389 wyświetleń.

  • Dr Michał Wrzosek - doktor dietetyki, dietetyk kliniczny i dietyk sportowy. Twórca Metody Respo, z której skorzystało ponad 30 tys. osób. Jego prace naukowe publikowane były w czasopismach naukowych: "Nutrients" i "International Journal of Environmental Research and Public Health".


W swoich treściach na YouTubie i w innych social mediach porusza wiele zagadnień związanych ze zdrowym odżywianiem, przygotowuje porady i ocenia popularne produkty pod kątem dietetycznym. Obecnie (30.04.2024) jego kanał na YT ma 493 tys. subskrybentów, pojawiło się na nim 1 314 filmów, które zostały wyświetlone 355 623 429 razy.

  • Mgr Irena Owsiak - dietetyczka, twórczyni kanału Healthy Omnomnom, którego celem jest prezentacja zdrowych i smacznych przepisów. Autorka wskazuje, że sama była na wielu restrykcyjnych dietach, dlatego oprócz wartości odżywczych walory smakowe mają dla niej duże znaczenie.


W swoich filmikach kładzie nacisk na zalety diety roślinnej, autorka sama jest weganką. Obecnie kanał Healthy Omnomnom ma 213 tys. subskrybentów, 522 filmiki, które zostały wyświetlone 24 426 703 razy.

Oczywiście to przykładowi dietetycy popularni na YouTube, a ich lista jest o wiele dłuższa.

Czy wierzyć we wszystko, co mówią dietetycy?



W mediach społecznościowych są tysiące twórców, którzy tworzą treści dotyczące dietetyki i zdrowego trybu życia. Czy wszystkim można bezgranicznie wierzyć? Oczywiście, że nie! Przede wszystkim warto dowiedzieć się, kim dana osoba jest - z pewnością ci z wykształceniem dietetycznym będą bardziej wiarygodni. Dlaczego?

Osoba, która ukończyła pełne studia dietetyczne, a nie zrobiła kurs miesięczny, najprawdopodobniej będzie miała podejście naukowe do dietetyki. To właśnie treści oparte na badaniach naukowych, w których pojawiają się odniesienia do prac naukowych, będą najbardziej rzetelne i wiarygodne.

Na które porady uważać w social mediach?



Godne uwagi są przede wszystkim dłuższe filmiki na YouTubie, w których przytaczane są badania naukowe oraz wyjaśniane niuanse związane z odżywianiem, mechanizmami biochemicznymi zachodzącymi w naszych ciałach oraz składnikami odżywczymi. Oczywiście uznani dietetycy i eksperci od żywienia przygotowują także krótsze treści.

Niestety w dobie tiktoków i rolek pojawiło się wiele twórców, którzy podają proste i bezsensowne rady dotyczące odżywiania lub zajmują się wyłącznie promowaniem określonych produktów - na nich z pewnością powinniśmy uważać!

Natomiast sprawdzoną wiedzę na temat suplementów - w szczególności kolagenu - znajdziemy także na stronie https://wybieramykolagen.pl. Zamieszczono na niej wiele artykułów, których treść oparta jest na pracach naukowych. Dodatkowo na stronie znajdziemy porady związane z urodą.